Rezervoar Vreline Barajevo

Izgradnja REZERVOARA “VRELINE” (GAJ) SA ISPUSTOM U BARAJEVU
Zapremina rezervoara: 2x1000m3, gabarita-leva i desna komora 2x(D=16,90m) i gabarita zatvaračnica 12,65×10
Objekat u izgradnji od: 2010 godine

Osnovna uloga rezervoara čiste vode je da obezbedi zapreminu za izravnanje dnevne neravnomernosti potrošnje i rezervu vode za gašenje požara. Usvojena zapremina rezervoara na osnovu projektnog zadatka iznosi 2000 m3. U cilju veće pouzdanosti rada sistema i mogućnosti nesmetanog rada sistema za vreme čišćenja rezervoara, predviđen je dvokomorni rezervoar 2×1000 m3. Za određivanje unutrašnjih dimenzija rezervoara usvojena je dubina vode pri maksimalnom radnom nivou od 5,0 m.

Kota dna rezervoara je usvojena na osnovu projektnog zadatka i uslova na terenu i iznosi 253.00 mnm. Kota maksimalnog radnog nivoa je tako na 258.00 mnm.

Rezervoar je rešen prema Projektnom zadatku, sa dve armiranobetonske komore i zajdničkom armirano-betonskom zatvaračnicom.

Komore čine:
-  kružna donja ploča debljine 35 cm
-  cilindar unutrašnjeg poluprečnika 8,0 m i debljine 25 cm, čija je korisna visina 6.20 m
-  4 kružna stuba d = 45 cm u sredini sa odgovarajućim kapitelima na dnu i vrhu svakog stuba
-  kružna gornja ploča debljine 30 cm
-  šikana širine 25 i 20 sm i visine 5,20 m.

Vododržljivost komora rezervoara se obezbeđuje izvođenjem u vodonepropusnom betonu.

Zatvaračnica je poluukopana a čine je:
- donja ploča debljine 30 cm
- zidovi debljine 25 cm
- podestna ploča na nivou platoa ispred nje debljine 20 cm i silazno stepenište.
- gornja ploča debljine 25 cm

Oblik zatvaračnice je prilagođen kružnom obliku komora rezervoara i takvih je dimenzija da u osnovi odgovara rešenju vodovodne armature zadatih prečnika. Visina zatvaračnice je određena prema koti dna sabirne jame u komoroma.

Zatvaračnica je rešena u dva nivoa. U gornjem nivou je manipulativni prostor sa otvorom u sredini, dok se u donjem nivou smešta vodovodna armatura. Na plafonu zatvaračnice postavljen je monorej radi lakše zamene vodovodne armature.

Rezervoar se prekriva keramzitom u nagibu 2% i zemljom ukupne visine 80 cm iznad gornje ploče. Armatura rezervoara i zatvaračnice je sračunata za slučaj potpuno nasutog rezervoara i gornje ploče zatvaračnice, radi eventualnih budućih izmena. Kosine zemljanog nasipa izvode se u nagibu 1:1.25.

Za ulaz osoblja u zatvaračnicu, predviđena su vrata 90/220 sm; oprema se unosi i iznosi kroz vrata 200/305, pomoću monorej dizalice, nosivosti 500 kg, koja se kreće duž šine ( I 200 ), sa prepustom 1.0 m izvan zatvaračnice. Za osvetljenje i provetravanje postavljeni su prozori 120/120 i 240/120 cm. Za ulazak u komore rezervoara predviđene su penjalice sa leđobranom unutar svake komore. Unutar zatvaračnice, zbog manje visine, predviđene su penjalice. Na delu između komora rezervoara i zatvaračnice predviđena su reviziona vrata (4 kom) 140 x 160 cm.

CEVOVODI

Rešenje vodovodne armature, odnosno razvod u zatvaračnici sa zadatim prečnicima prema projektnom zadatku:
- dovod ø 300
- odvod  ø 250 mm za naselja južno od rezervoara “Gaj” – Lisović, Manić, Beljina, Rožanci i Arnajevo
- odvod  ø 150 mm za više delove naselja Ravni gaj. (usvojen na osnovu zadate karakteristike hidrofora Q = 15 l/s, H = 91,5 m).
- preliv i ispust ø 200, pri čemu su preliv i ispust spojeni na zajednički odvod ø 200

Svi ovi sistemi su projektovani odvojeno za svaku komoru, tako da je zbog održavanja moguće da radi samo jedna komora. Dovod je prema projektnom zadatku potoplje – nalazi se u donjoj zoni rezervoara. Na grla odvodnih cevi postavljaju se usisne korpe, da bi se sprečio eventualni ulaz čvrstih čestica. Da bi se sprečio nekontrolisan dotok vode u rezervoar (u slučaju kvara) predviđa se ugradnja prelivnog fazonskog komada u gornjem delu rezervoara. Za potrebu održavanja, odnosno pražnjenja rezervoara predviđen je ispust. Prelivna i ispusna cev se u zatvaračnici spajaju i dovode do revizionog silaza ispred objekta u koga se uvodi i drenaža, a zatim se zajedno odvode do recipijenta. Po sredini svake komore predviđena je AB šikana. Sa jedne strane šikane je dovod, a sa druge odvod, kako bi se omogućilo cirkulisanje vode. Svi fazonski komadi su od duktilnog livenog gvožđa.

U zidu rezervoara, svake komore, ka zatvaračnici je predviđeno postavljanje dovodne, odvodne, ispusne i prelivne cevi. Sve cevi se montiraju u oplatu pre betoniranja zida.

Provetravanje i izmena vazduha u rezervoaru se ostvaruje putem ventilacionih glava ø150 mm, postavljenih na gornjoj ploči rezervoara (kom 2 na svakoj komori i kom 1 na zatvaračnici).

Oko rezervoara se predviđa izrada drenaže čija je namena da spreči ispiranje temelja rezervoara vodom koja bi iz njega mogla da iscuri ili vodom koja bi došla sa površine terena. Drenažne cevi su tako visinski postavljene da sa tampon slojem šljunka ispod rezervoara (koji radi kao drenažni tepih) čine jedinstvenu celinu. Cevi se polažu u rovove, postavljene su na betonskoj podlozi (tajači). Tampon ispod objekta je od šljunka 25 sm, dok se 25 sm iznad cevi postavlja sloj šljunka krupnoće zrna 5-7 sm, zatim sloj od 20 sm šljunka krupnoće zrna 3-5 sm, sloj od 20 sm šljunka krupnoće zrna 1,5-3 sm i do površine terena sloj peskovito-šljunkovitog materijala. Predviđene su PVC drenažne cevi.

KOMPLEKS REZERVOARA

Granice kompleksa rezervoara su određene polazeći od toga da je kompleks rezervoara istovremeno i prva zona neposredne sanitarne zaštite za ovakvu vrstu objekata i zona fizičke zaštite objekta. Tako je ograda kompleksa predviđena na rastojanjima koja su veća od minimalnog rastojanja od 10 m. Zaštita kompleksa je predviđena žičanom ogradom od bodljikave žice na betonskim stubovima, čija je visina 2 m. Ulaz u kompleks je rešen čeličnom dvokrilnom kapijom širine 2.80 m.

STATIČKI PRORAČUN

Komore rezervoara

Proračun komora rezervoara urađen je u programu “TOWER”, i pri čemu su razmatrani sledeći slučajevi opterećenja :

1. pun, zatrpan
2. pun, otkopan
3. prazan, zatrpan

Prema anvelopama uticaja izvršeno je dimenzionisanje konstruktivnih elemenata, poštujući uslov da granični otvor prslina u eksploataciji bude manji od 0.1 mm.

Seizmički proračun za slučaj punog i otkopanog rezervoara ne sprovodi se ako je dubina vode 2.5 puta manja od prečnika.

Prema geotehničkom elaboratu, tlo u kome se fundira objekat je izuzetno dobrih karakteristika (les), pa je koeficijent reakcije tla, uzet u proračunu 12000 KN/m3.

Rezervoar čine sledeći konstruktivni elementi :

-  Gornja ploča, debljine d=30 cm, uklještena po obodu u zid rezervoara i oslonjena preko kapitela na četiri stuba (d=45cm), na rastojanju 3.0 m od centra  - kao rotaciono simetrična ploča. Opterećena je stalnim teretom od mršavog betona za pad ( keramzit debljine 3-35 cm, specifične težine 800 Kg/m3) i težinom zemljanog nasipa. U proračun je ušlo i eventualno korisno opterećenje od vozila 5.0 KN/m2.

-  Zidovi rezervoara, oblika cilindrične ljuske, debljine 25 cm – tzv “kratki cilindar” kod koga se uticaji na donjem delu znatno odražavaju na gornji deo i obrnuto. Visina cilindričnog zida je promenljiva, jer je donja ploča komore u nagibu 2%, pa je visinska razlika najvišeg i najnižeg dela 32 cm. Oblikovani su sa vutama na mestima spoja sa gornjom i donjom pločom.

Zidovi su opterećeni pritiskom vode iznutra i zemljanog nasipa spolja i reakcijom gornje ploče. Uticaji su dobijeni iz prostornog proračunskog modela.

-  Donja ploča debljine 35 cm je kruto vezana sa zidom rezervoara i stubovima preko kapitela, za gornju ploču. Računata je kao rotaciono simetrična ploča zajedno sa zidovima, opterećena jednako podeljenim opterećenjem: od težine vode, od težine zidova rezervoara, gornje ploče i nasipa na gornjoj ploči, koji se na nju prenosi preko zidova i stubova. Da bi se obezbedio potreban minimalan pad prema sabirnoj jami, ploča je projektovana u jednostranom nagibu od 2%. Kapiteli stubova su sa donje strane, da se ne bi skupljala prljavština duž ivica.

-  Stubovi komore su kružni, d=45 cm, sa gornjim i donjim kapitelima. Gornji kapiteli su    dimenzionisani prema hiperboli probijanja, ali su konačan oblik dobili prilikom proračuna prslina.

Zatvaračnica

Objekat je armirano-betonski, poluukopan, dimenzija u osnovi 12.65×10.00 m, visine 9.25 m, oblika prilagođenog susednim komorama.

Donja ploča (d=30cm), međuspratna ploča (d=20cm) i krovna ploča (d=25cm) računate su kao uklještene u zidove (d=25 cm), da bi se smanjili uticaji u polju, jer su veliki rasponi, a visoki bočni zidovi primaju veliki horizontalni pritisak od nasipa.

Međuspratna ploča ima otvor u sredini i otvor za stepenište, pa je ojačana gredama. Računata je na korisni teret od 3 KN/m2.

Krovna ploča opterećena je slojem betona za pad i nasipom od oko 50-60 cm, i korisnim opterećenjem od snega i vetra. Ovu ploču dodatno opterećuje kranska greda 35/70, sa šinom za monorej, korisnog tereta 500 kg.

Po obodu ploče je predviđen nadzidak, prema projektu…

Hlorinatorska stanica

Objekat je zidani, od giter blokova 25 cm, dimenzija u osnovi 7.70×7.70 m, visine 4.25 m.

Krovna ploča (d=20cm) računata je kao slobodno oslonjena po obimu. Od ab elemenata, konstrukcija ima po celom obimu horizontalni serklaž u visini nadvratnika, vertikalne serklaže 25×25 cm u uglovima, a fundirana je na trakastim temeljima 80/40/100. Podna ploča je debljine 15 cm i konstruktivno je armirana mrežom.

IZVOĐENjE I OBRADA

Sva obeležavanja i odmeravanja vršiti u odnosu na prethodno istaknute i osigurane, glavnu osovinu koja prolazi kroz centre obe komore rezervoara i tri upravne osovine na nju: dve kroz centre komora i jednu na sredini zatvaračnice.

Komore

Donju ploču, zidove, stubove i gornju ploču izvesti u vodonepropusnom armiranom betonu MV 30, V-4. Za izradu vodonepropusnog betona izvođač treba prethodno od Instituta za ispitivanje materijala da traži i dobije potrebna uputstva za spravljanje – propisana mešavina agregata, cementa i vode koji će ispuniti uslove čvrstoće i vodonepropustljivosti betona.

Kriterijum u pogledu vodonepropusnosti je DIN 1045 za ovakvu vrstu objekata. Ispitivanje izvršiti prema standardu DIN 1048.

Komore su armirane rebrastim čelikom RA 400/500.

Na planovima armature u projektu naznačeni su prekidi betoniranja. Pošto je donja ploča u nagibu, planirano je da prekid betoniranja bude 10 cm iznad vute, na najvišoj koti, čime je fiksiran horizontalni nivo za nastavak betoniranja.

Zatvaračnica

Donja ploču, zidove, gornju ploču i ploču podesta i stepeništa izvesti u armiranom betonu MB 30 i armirati rebrastim čelikom RA 400/500.

Izravnavajući slojevi preko dna iskopa i tamponskog sloja ispod komora i zatvaračnice se izvode od nabijenog betona MB 15.

Stubovi sa gornjim kapitelima i unutrašnje površine zidova i ploča komora se obrađuju penetratima.

Zidovi zatvaračnice se malterišu cementnim malterom razmere 1:3 sa perdašenjem.

Podest i stepenice obraditi cementnim malterom razmere 1:2 ukupne debljine 2,0 sm.

Spoljni vidni zidovi zatvaračnice i rezervoara se neće naknadno obrađivati, pa oplata mora biti prostudirano složena, nutovana, i pre betoniranja potpuno očišćena.

Armirano-betonske konstrukcije izvode se sa dodatkom odgovarajućeg aditiva za vodonepropustivost, koji se može koristiti za zidove rezervoara pitke vode. Za izradu vodonepropusnog betona koristiti agregat najmanje moguće granulacije za tu marku i tip vodonepropusnosti.

Unutrašnja obrada sastoji se od gletovanja celokupne površine cementnim malterom sa penetratom za vodonepropustivost.

Između zidova zatvaračnice i komora rezervoara predviđene su tarolit ploče.

Bravarija će se izvesti prema šemama u projektu od čeličnih kutijastih profila, valjanih čeličnih profila i traka, pletene čelične mreže i bešavnih čeličnih cevi. Sva bravarija se na gradilište dovozi jednom minizirana, gde se po montaži očisti, još jednom minizira, a potom boji i lakira.

Ispod donjih ploča komora rezervoara i zatvaračnice predviđe se izrada horizontalne hidroizolacije koja je postavljena na sloju betona sa donje strane, a zaštićena je iznad drugim slojem betona. Hidroizolacija se postavlja i po zidovima rezervoara i zatvaračnice, a zaštićena je opekom.

Posebnu pažnju obratiti na sledeće:

1. Izvršenje radova obaviti tako da ne dođe do prodiranja spoljne vode u rezervoar

2. Beton koji se ugrađuje u elemente pored uslova predviđene čvrstoće treba da zadovolji i u pogledu vodonepropusnosti. Predlaže se da se prethodno od Instituta za ispitivanje materijala zatraže uputstva za spravljanje betona i propiše potrebna mešavina. Nakon dobijanja ovog atesta može se pristupiti izvršenju betoniranja. Za izradu vodonepropusnog betona koristiti agregat najmanje moguće granulacije za tu marku i tip vodonepropusnosti.

3. Pri ugrađivanju betona u elemente velikih površina voditi računa o pojavi skupljanja betona. U tu svrhu kod ploča predvideti radne fuge na sredinama polja. Zidove izvoditi u kampadama dužine 8 – 12 sm.

4. Spravljanje i ugrađivanje betona vršiti isključivo mašinski, sa mehaničkim nabijanjem vibratorima, previbratorima i vibro pločama. Tokom izvođenja redovno uzimati probne kocke i na taj način kontrolisati kvalitet ugrađenog betona. Pri ugrađivanju betona u obimne zidove, betoniranje vršiti u slojevima optimalne visine. Na mestima prekida betoniranja, neophodno je da se obezbedi kompaktnost starog i novog betona, kao osnovni uslov betoniranja.

5. Armatura mora biti čista, pravilno savijena i montirana prema detaljima armature. Dobro povezanu armaturu postaviti u predviđen položaj i učvrstiti, kako ne bi došlo do pomeranja prilikom betoniranja i da bi se obezbedio predviđeni zaštitni sloj betona.

6. Oplata mora biti od od kvalitetnog materijala, dobro postavljena i učvršćena kako ne bi došlo do do pomeranja i promena predviđenih dimenzija. Pri skidanju oplate voditi računa da ne dođe do oštećenja betonskih površina.

7. Betonske površine donje ploče i unutrašnjeg dela obimnih zidova rezervoara malterišu se cementnim malterom u dva sloja, a poslednji sloj se glača do crnog sjaja. Malterisanje se vrši nakon celokupnog betoniranja i to na sledeći način

  • pre zatrpavanja rezervoara izvršiti probno punjenje kako bi se uočila slaba mesta u betonu zbog eventualno lošeg ugrađivanja betona i deformacione promene
  • eventualno loša mesta i pukotine u betonu očistiti, površinu orapaviti čeličnim četkama i dobro nakvasiti i ispuniti trokret betonom
  • na prethodno dobro nakvašenu površinu, prvi sloj (1:2) što tanje, a drugi sloj maltera (1:1) naneti na prethodni i glačati do crnog sjaja.

8.  Posebu pažnju obratiti na ugrađivanje cevi vodovodne armature kroz betonske elemente. Cevi tačno postaviti i utvrditi da ne dođe do pomeranja prilikom ugrađivanja betona. Položaj cevi utvrditi prema osi zatvaračnice i osi komora, kako je to prikazano u planu vodovodne armature. Naknadna štemovanja i betoniranja nisu dozvoljena

9.  Za ugrađivanje bravarije i limarije moraju se pri betoniranju postaviti drvene paknice, jer naknadna štemovanja nisu dozvoljena. Zato je potrebno da izvođač radova pre početka radova ima izrađene detalje bravarije, koje je prihvatio i overio nadzorni organ

10. Penjalice se takođe moraju postaviti pre betoniranja jer naknadna štemovanja nisu dozvoljena

11. Predviđeno drenažno odvođenje spoljne vode izvesti u svemu prema projektu i opisu radova. Drenažni odvod i odvod od podne rešetke ugraditi pre izvođenja donje ploče zatvaračnice.

12. Izradu nasipa neposredno uz zidove komora rezervoara i zatvaračnice izvesti u slojevima od 30 sm u nenabijenom stanju sa nabijanjem mehaničkim sredstvima dok se ne postigne potrebna zbijenost.

Komentari su zatvoreni.